Máme tu podzim a na dveře nám již klepe zima. Co ale udělat s lodí, než se nám řeky (vodácky řečeno) zase otevřou? Zde je pár tipů v závislosti na tom, který typ lodi vlastníte.
Lodě z laminátu
Pokud jste majitel tohoto typu lodě, nebudete mít zazimování příliš náročné. Stačí totiž, když ji uskladníte na temné místo, kde teplota neklesne pod nulu. Laminát je totiž náchylný nejen na mráz, ale především na UV záření ze slunce. Ideální řešení tedy je přes loď dát plachtu a umístit ji do sklepa, garáže nebo na půdu. Nebo použít naše skladovací kontejnery.
Lodě z plastu
Zde je důležité loď důkladně očistit od bahna a špíny a následně jej usušit například starým ručníkem. Pro zachování barvy lodi je vhodné ji opět zakrýt plachtou či velkým hadrem. Nízké teploty plastu příliš nevadí, jediná nevýhoda je, že pokud teplota lodi je pod bodem mrazu, tak zkřehne a v případě jejího pádu se může kus odštípnout. I zde tedy radíme skladovat tyto lodě podobně jako lodě laminátové. Na co bychom ale neměli opomenout je, že je nesmíte rovnat na sebe, aby nedošlo k jejich deformaci. Nejideálnější řešení tedy je rovnat lodě na stojato vedle sebe.
Nafukovací lodě
Loď, která je vyrobena z gumy, konkrétněji z gumotextilie, je nejlepší uskladnit volně a vůbec je nesbalovat. To však ale zabere spoustu místa, které ne všichni máme. Pokud tedy z prostorových důvodů musíte loď sbalit, tak je důležité ji omýt a osušit tak, jako plastovou loď. Následně na ni rozetřete přípravek, který povrch lodi zregeneruje (aby přes zimu nezpuchřela) a sbalte. I v tomto případě platí skladování stejné, jako u předchozích typů.
Jachty a další větší lodě
Pokud potřebujete uskladnit větší loď, například jachtu či motorový člun, tak si můžete pronajmout skladovací kontejner, který vám plně nahradí a ušetří místo v zahradním domku, garáži či na půdě. Jeho cena se při koupi pohybuje cca od 40 tisíc korun.