Většina z nás řeší minimálně dvakrát do roka problém, jak nejlépe uskladnit sezónní oblečení. Může se jednat o zimní bundy, kabáty, svetry nebo boty, které s příchodem jara a teplého počasí nebudeme dalších šest měsíců potřebovat. A stejně tak o několik měsíců později řešíme stejný problém, ale tentokrát s letními šaty, krátkými kalhotami nebo například lehkými bundami. Jak tedy můžeme jednotlivé druhy oblečení nejlépe uskladnit, abychom je za půl roku vytáhli ze skříně ve stejném stavu, v jakém jsme je do ní vložili?
Uskladňujte pouze čisté oblečení
První pravidlo, které je třeba dodržet. Vždy můžeme uskladnit pouze čisté a suché oblečení. To znamená vždy všechny kusy oblečení v prvé řadě vyprat, poté nechat dobře usušit a samozřejmě nakonec i vyžehlit (v případě šatů, které se žehlit mohou). U oblečení, u kterého si nejsme jistí správným způsobem praní, případně u oblečení, které se ani prát nemůže, se vždy raději obrátíme na profesionální čistírnu, kde nám každý kus vyčistí tak, aby nedošlo k jeho poškození.
Pokud bychom uložili do skříně znečištěné oblečení, tak už bychom z něj případné skvrny dostávali jen s velkými obtížemi. Nemluvě o tom, že jak oblečení, tak i skříň by nám zatuchly.
Jak na kožené oblečení
Kožené kousky v našem šatníku (bundy, pásky, rukavice…) musíme před uskladněním vždy zbavit případných nečistot. K tomu nám stačí vlhký hadřík (ale můžeme použít i speciální mýdlo na kůži). Poté musíme kůži pečlivě namazat vyživujícím krémem, který necháme důkladně zaschnout.
Jak skladovat
Máme-li všechny kusy oblečení čisté a suché, stačí už je pouze uložit. Na věšáky do skříně dáváme pouze bundy a kabáty z umělých vláken, které neztrácejí tvar. Oblečení z přírodních látek (vlna, bavlna, kašmír) vždy skladujeme ve vodorovné poloze, jinak hrozí jejich vytáhání. Takto můžeme bez problému skladovat oblečení ve skříních nebo jiných úložných prostorech. Ty kusy oblečení, na kterých nám nejvíce záleží, pak schováme buď do plastových krabic s víkem, nebo ještě lépe do bavlněných vaků na šaty. Tak máme jistotu, že se nám na ně nebude prášit, ani se k nim nedostanou žádní škůdci.
Uskladnění kožených bot
Boty před uskladněním vždy pomocí kartáče zbavíme všech nečistou. Na kožené boty poté aplikujeme vosk (nejlépe s přírodním složením) kvůli výživě a poté můžeme použít i krém. Na vnitřek bot pak použijeme antibakteriální sprej. Nakonec vložíme do bot kopyta. Pokud kopyta ke konkrétním botám nemáme, vycpeme vnitřek alespoň novinami. Ty také ochrání botu před ztrátou tvaru.