Představte si život v jednom z těch obřích dopravních kontejnerů. Ano, řeč je o těch velkých kovových krabicích, které slouží k přepravě produktů vlakem nebo lodí. Ty jsou čím dál populárnějším způsobem nejen pro bydlení, ale také pro vytvoření originálních podniků či prezentací na výstavách. Jeden příklad za všechny je realizace pavilonu České republiky na světové výstavě EXPO v italském Milánu v roce 2015. Pavilon byl tehdy oceněn bronzovou medailí za architekturu.
Možná si říkáte, že taková stavba bude vypadat neosobně a chladně. Ale nemusí tomu být tak. Je už jen na vás, jestli kontejneru necháte jeho ocelový kabát nebo dostane fasádu, která skryje původní účel kontejneru.
Když se snoubí ekologie a design
Jeden z důvodů, proč si lidé vybírají modulární bydlení je rychlá realizace výstavby (některé firmy uvádějí dobu trvání v řádu několika týdnů). Některé z firem dokonce využívají vyřazené kontejnery z lodní či vlakové přepravy, takže si na své přijdou i lidé s citem pro ekologii. Je potřeba už jen navrhnout rozmístění, mít zajištěnou dodávku elektřiny i vody pro danou parcelu a můžete začít s realizací.
Další výhodou je bezesporu možnost pozdějšího rozšíření o další kontejnery a také jejich vrstvení. Nemusíte se tak omezovat pouze na jedno patro. Také můžete případnou přístavbu kontejneru, například s příchodem dětí, bez problému vyřešit.
Je třeba zmínit i to, že se jedná o velmi unikátní a originální řešení pro bydlení. Pokud jde o úpravu interiéru i exteriéru, ani zde se meze nekladou. Většina firem, které realizují tyto projekty, mají k dispozici několik plánů na dotvoření interiéru, z kterých se dá vycházet a pak je doladit dle vlastního vkusu k dokonalosti.
Vyplatí se modulární stavba?
Do jisté míry se modulární stavba vyplatí. Při zařízení svépomocí ušetříte samozřejmě nejvíce. To je však možné jen při dostatečných znalostech. Neodborné zařízení může způsobit zkrácení životnosti kontejneru například kvůli korozi. Zároveň je potřeba vždycky zvážit i náklady na dopravu kontejneru na místo určení a stejně tak investice do úpravy kontejneru k tomu, aby byl obyvatelný. Nebo je možné stavbu realizovat přes některou z firem, které na českém trhu nabízí zajímavá a atraktivní řešení k vytvoření modulárního bydlení.
Dalším nákladem je případná úprava pozemku tak, aby vyhovoval potřebám na výstavbu modulární domu.
Není to pro každého
Kontejnerové bydlení je dost specifické a není pro každého. Člověk se musí smířit s tím, že nabízí méně prostoru a je omezený i výběr rozlohy jednotlivých kontejnerů. Na rozdíl třeba od mobilheimů je potřeba si pro výstavbu zajistit stavební povolení.
Musí se zvážit i dlouhodobost takového projektu. Odhadovaná životnost kontejneru je 25-30 let, není to tedy bydlení pro více generací.
Kontejnerové bydlení má oproti běžnému řadu výhod. Je to také řešení specifické a má své mouchy. Záleží tedy hlavně na vás, čemu dáte přednost. Pokud nad ním uvažujete, zvažte nejprve přechodně vyzkoušet, jak se vám v takovém domě bude bydlet. To je nakonec při výběru to nejdůležitější.
Ptáte se
Nejčastěji se ptáte na otázky ohledně bydlení v kontejnerech:
Jaká je životnost domu z kontejneru?
Životnost kontejnerového domu se odvíjí od kvality konstrukce a působení vnějších vlivů. Při bezchybné údržbě tak můžeme hovořit o desítkách, či dokonce stovkách let.
Aby takový kontejnerový dům vydržel co nejdéle, je potřeba jej správně a kvalitně zateplit.
Jak kontejnerový dům zateplit?
Izolace kontejnerového domu je možná jak zevnitř, tak zvenčí. Nejjednodušším postupem při izolaci kontejneru je zateplení zevnitř. Výhodou zateplení zevnitř je zachování původního vzhledu kontejneru z venkovní strany. V takovém případě se k izolaci nejčastěji používá kombinace minerální vaty, parotěsné fólie a sádrokartonu.
Tento postup ale není pro celoroční bydlení v kontejnerovém domě ideální – zateplení domu z vnitřní strany ubírá obytného prostoru, kterého není nazbyt. Navíc při jakémkoli poškození konstrukce zvenčí hrozí riziko koroze či plísní v důsledku zvýšené vlhkosti v útrobách konstrukce. Vnitřní zateplení se nedoporučuje také kvůli našim povětrnostním a teplotním podmínkám.
Naopak izolace kontejneru zvenčí je pro celoroční bydlení zcela ideální. Jedná se sice o složitější postup, výhody jsou ale zcela nepopiratelné – nedojde ke zmenšení obytného prostoru a dům je kvalitně chráněn proti vnějším vlivům, tudíž nedojde k žádnému průniku vlhkosti a následné korozi materiálu.
K zateplení zvenčí se často používají dřevěné hranoly následně zateplené polystyrenem či minerální vatou, překryté OSB deskami a parotěsnou fólií. Jednodušší variantou je pak použití PUR pěny, jejíž vrstva je sice tenčí, ale tepelně-izolační vlastnosti má stejné, jako minerální vata.